modified on 3 sty 2011 at 16:11 ••• 144 568 views

Formy cięcia winorośli

Z Winogrona.org

Spis treści

Guyot

Kandydat na podwójnego Guyot'a z dwoma czopkami zastępczymi:

Forma Guyot, foto: Ganz

po przycięciu: (czopki niżej z przeznaczeniem na owocowanie w kolejnym roku, dwie łozy owocujące powyżej)

Forma Guyot, foto: Ganz

Forma Guyot, foto: Ganz

Jednoramienny Guyot bez czopa zastępczego.

Forma Guyot

Klasyczny jednoramienny Guyot

Forma Guyot

Klasyczny dwuramienny Guyot. Łozy zostaną przygięte na wiosnę.

Forma Guyot

Forma Guyot

Forma Guyot

Dwuramienny Guyot bez czopów zastępczych(Parasol)

Forma Guyot


Filmy instruktarzowe :

(klikając w link nad filmem, mamy możliwość obejrzenia go w całym oknie i w lepszej jakości)

podwójny Guyot :

Pojedyńczy Guyot :

Pojedyńczy Guyot cz2 :

Pojedyńczy Guyot cz3 :

Podwójny Guyot cz2 (efekty szkolenia)

Guyot na podwójnym pniu bez czopków zastępczych

Dwuramienny Guyot z jednym czopkiem

Royat

Jednoramienny Royat.

Forma Royat

Sznur skośny - sposoby cięcia typu Royat i Casenave

autor - Pawel

Ostatnio ktoś zadał mi na pytanie, czym różni się sznur skośny od Royata, a ten od Casenave'a itd. Korzystając z ładnej pogody zrobiłem kilka zdjęć swoich sznurów skośnych. Jestem zagorzałym zwolennikiem tej formy prowadzenia krzewów i myślę, że w naszym klimacie jest to jedna z najlepszych form dla amatorskiej uprawy odmian deserowych jak i winnych wymagających okrywania na zimę.

Generalna forma krzewów prowadzonych sznurem skośnym w uprawie przyściennej (Agat Doński)

Sznur skośny

Sznur skośny

Sznur skośny

Rondo prowadzone sznurem skośnym w uprawie szpalerowej

Sznur skośny

Ideę wyprowadzenia sznura skośnego przedstawiałem kiedyś korzystając z programu Rebenschnittdemonstrationsprogramm Cięcie . Nie będę tego powtarzał tylko skupię się na sposobie formowania ogniw krzewienia. Generalnie sznur skośny jest formą całego krzewu - konkretnie pnia, który w tym wypadku można nazwać także ramieniem wieloletnim (pień płynnie przechodzi w ramię). Określenia Royat i Casenave'a należy wiązać ze sposobem formowania ogniw krzewienia. Sznur skośny umożliwia wyprowadzanie ogniw typ Royata jak i Casenave'a. Zacznijmy od Royata.

Sposób cięcia polega na pozostawianiu na ramieniu wieloletnim/pniu dwuoczkowego ogniwa krzewienia. Podczas cięcia w całości wycinamy łozę, która podczas lata wyrosła z górnego oczka. Razem z tą łozą wycinamy także fragment dwuletniego czopka tuż nad dolną łozą. Dolną łozę przycinamy krótko na 2 oczka. Można oczywiście pozostawiać nieco większą ilość oczek np. 3-4. Na sznurze skośnym wyprowadzamy kilka do kilkunastu takich ogniw krzewienia, zależnie od planowanego obciążenia krzewu. Jest to bardzo prosty sposób formowania. Uwaga, dobry tylko dla odmian dobrze znoszących krótkie cięcie!

Cięcie typu Royat (5-cio letni krzew Agata Dońskiego)

Sznur skośny

Dla odmian, które wymagają cięcia dłuższego proponuję zastosować cięcie typu Casenave.

W tym wypadku w ogniwie krzewienia mamy dwuoczkowy czopek i długą strzałkę owocującą. Strzałka może mieć 4-12 oczek. Cięcie polega na całkowitym wycięciu strzałki (razem ze wszystkimi 4-12 łozami) wraz z fragmentem starego czopka. Dwuoczkowy czopek tniemy znowu analogicznie – górna łoza na długą strzałkę, dolna łoza na dwuoczkowy czopek. Na sznurze skośnym wyprowadzamy 3-6 takich ogniw krzewienia, zależnie od długości strzałki i planowanego obciążenia krzewu. Jest to forma dobra dla odmian wymagających dłuższego cięcia.

Cięcie typu Casenave'a (5-cio letni krzew Nero)

Sznur skośny

Oczywiście nie ma przeszkód, aby oba sposoby cięcia zastosować na jednym krzewie.

Cięcie typu Royata i Casenave'a (5-cio letni krzew Agata Dońskiego)

Sznur skośny

Aby ułatwić sobie okrywanie krzewów warto je wstępnie przyciąć np. całkowicie wyciąć strzałkę, skrócić łozy na czopkach. Na jesieni nie zaleca się wyjściowego, krótkiego przycinania łozy z uwagi na możliwość przemarzania.

Krzewy okryte na zimę.

Sznur skośny

Mam nadzieję, że nieco rozjaśniłem początkującym te bardzo proste, podstawowe zasady cięcia.

Pozdrawiam, Paweł

Głowa

autor - Gronkowiec

Przedstawiam prosty i skuteczny sposób wyprowadzenia formy „Głowy”. Do formowania przystępujemy w przedwiośniu na krzewach, które mają jedną dobrze wyrośniętą łozę. Ścinamy ją nad oczkiem (pąkiem) znajdującym się na wysokości 10 – 15 cm nad ziemią, gdyż pień nie może być dłuższy przy okrywaniu na zimę. Zostawiamy tylko jedno oczko (tuż pod cięciem), a pozostałe usuwamy. Obciążając krzew jednym oczkiem wymuszamy rozwój pąka głównego i pąków bocznych, przez co z jednego miejsca wybiją 3 latorośle tworząc początek „Głowy” (patrz: zdj. nr 1, 2, 3,)

Forma Głowy

Forma Głowy

Forma Głowy

Te same krzewy po przycięciu w drugim roku obciążamy trzema płodnymi latoroślami, zostawiając na każdej po 1 – 2 kwiatostanie, a w następnych latach więcej, w zależności od siły wzrostu.

Forma Głowy

Forma Głowy

Forma Głowy

Zdjęcie nr 4 przedstawia „Głowę” przed cięciem

Forma Głowy

i po cięciu na owocowanie

Forma Głowy

Usuwamy pędy, które owocowały, a na dwu – pąkowe czopy (max. 4 – 5) tniemy łozy, które wyrosły z pąków przynasadowych (pąki u nasady czopów), czy pąków śpiących (pąki, z których latorośle wyrastają bezpośrednio z pnia „Głowy”). Od 4 – 5 roku krzewy obciążamy 8 – 10 płodnymi latoroślami. W celu uzyskania plonów jakościowych na każdej latorośli dokonujemy selekcji kwiatostanów, zostawiając 2 na odmianach dających małe grona i 1 kwiatostan na odmianach dających grona średnie do dużych. W żadnym roku nie możemy dopuścić do nadmiernego owocowania, ponieważ na przeciążonych krzewach nie wybijają pędy z pąków przynasadowych, czy śpiących potrzebnych do cięcia na czopy w następnym roku. Dochodzi do ucieczki krzewów w górę. Widać to wyraźnie wiosną następnego roku, kiedy przystępujemy do cięcia na owocowanie. Z „Głowy” wychodzą krótkie ramiona (drewno wieloletnie) zwane sęczkami – na końcu ich łozy, które możemy przyciąć na 2 oczkowe czopy.

Po kilkukrotnym wydłużeniu się sęczków forma przybiera kształt „jelenich rogów”, stając się trudną w okrywaniu (kopczykowaniu) na zimę. Na starszych krzewach po uszkodzeniu przymrozkami forma nie traci kształtu, ponieważ wybijają nowe pędy z pąków śpiących bezpośrednio z „Głowy”. Tracimy owocowanie, ale nie czas na odbudowę formy. Przestrzegając zasad prawidłowego cięcia i regulacji plonowania utrzymamy „Głowę” blisko ziemi w niezmienionym kształcie przez wiele lat, a nawet dłużej tj. do końca uprawy krzewu. Tym sposobem możemy uprawiać odmiany wymagające okrywania, dobrze plonujących przy krótkim cięciu. Forma nadaje się na gleby piaszczyste o małej ilości opadów. Oto młode i starsze Głowy

Forma Głowy

Forma Głowy

Forma Głowy

Forma Głowy

Forma Głowy

Forma Głowy

Forma Głowy

Forma Głowy

Pozdrawiam Zdzisław

Autorzy: Grzegorz (posy),Andrzej(jantar), Waldek(heavy), Lucynka (aguskac), Zdzisław(gronkowiec), Paweł (Pawel)

Linki

Bardzo ciekawy link do form prowadzenia na niemieckim serwisie