modified on 4 lis 2024 at 22:07 ••• 17 502 views

Drożdże szlachetne - specyfikacja szczepów

Z Winogrona.org

(Różnice między wersjami)
(Drożdże uniwersalne)
(Drożdże szlachetne - specyfikacja szczepów)
Linia 1: Linia 1:
='''Drożdże szlachetne - specyfikacja szczepów'''=
='''Drożdże szlachetne - specyfikacja szczepów'''=
 +
=='''Drożdże do win białych'''==
=='''Drożdże do win białych'''==
Linia 7: Linia 8:
|'''_Szczep_'''
|'''_Szczep_'''
|'''Gatunek'''
|'''Gatunek'''
-
|'''Tolerancja alkoholu'''
+
|'''Rekomendowany (maksymalny) alkohol'''
-
|'''Optymalna temp. pracy'''
+
|'''Optymalne (skrajne) temp. pracy'''
|'''Wydajność'''
|'''Wydajność'''
|'''Zapotrzebowanie na azot'''
|'''Zapotrzebowanie na azot'''
Linia 14: Linia 15:
|'''Prod. kwasow. lotnej'''
|'''Prod. kwasow. lotnej'''
|'''Do wtórnej fermentacji'''
|'''Do wtórnej fermentacji'''
-
 
-
|- style="background-color:Gainsboro"
 
-
|'''[[BC S103]]'''
 
-
|s.bayanus
 
-
|do 18%
 
-
|10-35°C
 
-
|16,2 g/l cukru daje 1% alkoholu
 
-
|Małe
 
-
|Nie wytwarza
 
-
|poniżej 0,2g/l
 
-
|Tak
 
|- style="background-color:Gainsboro"
|- style="background-color:Gainsboro"
|'''[[CK S102]]'''
|'''[[CK S102]]'''
-
|s.cerevisiae
+
|S. cerevisiae
-
|14,5%
+
|14,5% (15%)
-
|8-18°C
+
|8-18°C (10-30°C)
|16,3 g/l cukru daje 1% alkoholu
|16,3 g/l cukru daje 1% alkoholu
|Duże  
|Duże  
Linia 37: Linia 27:
|Nie
|Nie
 +
|- style="background-color:Gainsboro"
 +
|'''[[UCLM S325]]'''
 +
|S. cerevisiae
 +
|13% (15%)
 +
|17-30°C (?°C)
 +
|?
 +
|Duże
 +
|?
 +
|?
 +
|Nie
|}
|}
 +
=='''Drożdże do win czerwonych'''==
=='''Drożdże do win czerwonych'''==
Linia 46: Linia 47:
|'''_Szczep_'''
|'''_Szczep_'''
|'''Gatunek'''
|'''Gatunek'''
-
|'''Tolerancja alkoholu'''
+
|'''Rekomendowany (maksymalny) alkohol'''
-
|'''Optymalna temp. pracy'''
+
|'''Optymalne (skrajne) temp. pracy'''
|'''Wydajność'''
|'''Wydajność'''
|'''Zapotrzebowanie na azot'''
|'''Zapotrzebowanie na azot'''
Linia 56: Linia 57:
|- style="background-color:Gainsboro"
|- style="background-color:Gainsboro"
|'''[[HD S62]]'''
|'''[[HD S62]]'''
-
|s.cerevisiae x s.bayanus
+
|S. cerevisiae x S .bayanus
-
|> 15%  
+
|15% (>15%)
-
| 17-24°C  
+
|17-24°C (14-30°C)
|?
|?
-
|Średnio-niskie  
+
|niskie  
|Słabe wiązanie SO2  
|Słabe wiązanie SO2  
|?
|?
-
|nie
+
|tak
|- style="background-color:Gainsboro"
|- style="background-color:Gainsboro"
-
|'''[[HD S135]]'''
+
|'''[[HDS135]]'''
-
|s.cerevisiae x s.bayanus
+
|S. cerevisiae x S .bayanus
-
|> 15%  
+
|> 15% (?%)
-
|17-24°C
+
|17-24°C (14-30°C)
|?
|?
|Niskie  
|Niskie  
|?
|?
|?
|?
-
|nie
+
|tak
|}
|}
 +
=='''Drożdże uniwersalne'''==
=='''Drożdże uniwersalne'''==
Linia 85: Linia 87:
|'''_Szczep_'''
|'''_Szczep_'''
|'''Gatunek'''
|'''Gatunek'''
-
|'''Tolerancja alkoholu'''
+
|'''Rekomendowany (maksymalny) alkohol'''
-
|'''Optymalna temp. pracy'''
+
|'''Optymalne (skrajne) temp. pracy'''
|'''Wydajność'''
|'''Wydajność'''
|'''Zapotrzebowanie na azot'''
|'''Zapotrzebowanie na azot'''
Linia 92: Linia 94:
|'''Prod. kwasow. lotnej'''
|'''Prod. kwasow. lotnej'''
|'''Do wtórnej fermentacji'''
|'''Do wtórnej fermentacji'''
 +
 +
|- style="background-color:Gainsboro"
 +
|'''[[BC S103]]'''
 +
|S. bayanus
 +
|?% (18%)
 +
|10-30°C (10-35°C)
 +
|16,2 g/l cukru daje 1% alkoholu
 +
|Małe
 +
|Nie wytwarza
 +
|poniżej 0,2g/l
 +
|Tak
|- style="background-color:Gainsboro"
|- style="background-color:Gainsboro"
|'''[[SC 22]]'''
|'''[[SC 22]]'''
|S. cerevisiae
|S. cerevisiae
-
|18%
+
|15% (18%)
-
|14-30°C
+
|14-30°C (°C)
|?
|?
|niskie
|niskie
Linia 107: Linia 120:
|'''[[STG S101]]'''
|'''[[STG S101]]'''
|S. cerevisiae  
|S. cerevisiae  
-
|13,5%
+
|13,5% (15%)
-
|14-30°C
+
|17-30°C (14-30°C)
|?
|?
|średnie
|średnie

Wersja z 12:07, 15 wrz 2020

Spis treści

Drożdże szlachetne - specyfikacja szczepów

Drożdże do win białych

_Szczep_ Gatunek Rekomendowany (maksymalny) alkohol Optymalne (skrajne) temp. pracy Wydajność Zapotrzebowanie na azot Produkcja związków siarki Prod. kwasow. lotnej Do wtórnej fermentacji
CK S102 S. cerevisiae 14,5% (15%) 8-18°C (10-30°C) 16,3 g/l cukru daje 1% alkoholu Duże Niska poniżej 0,24g/l Nie
UCLM S325 S. cerevisiae 13% (15%) 17-30°C (?°C) ? Duże ? ? Nie


Drożdże do win czerwonych

_Szczep_ Gatunek Rekomendowany (maksymalny) alkohol Optymalne (skrajne) temp. pracy Wydajność Zapotrzebowanie na azot Produkcja związków siarki Prod. kwasow. lotnej Do wtórnej fermentacji
HD S62 S. cerevisiae x S .bayanus 15% (>15%) 17-24°C (14-30°C) ? niskie Słabe wiązanie SO2 ? tak
HDS135 S. cerevisiae x S .bayanus > 15% (?%) 17-24°C (14-30°C) ? Niskie ? ? tak



Drożdże uniwersalne

_Szczep_ Gatunek Rekomendowany (maksymalny) alkohol Optymalne (skrajne) temp. pracy Wydajność Zapotrzebowanie na azot Produkcja związków siarki Prod. kwasow. lotnej Do wtórnej fermentacji
BC S103 S. bayanus ?% (18%) 10-30°C (10-35°C) 16,2 g/l cukru daje 1% alkoholu Małe Nie wytwarza poniżej 0,2g/l Tak
SC 22 S. cerevisiae 15% (18%) 14-30°C (°C) ? niskie ? ? nie
STG S101 S. cerevisiae 13,5% (15%) 17-30°C (14-30°C) ? średnie ? ? nie


Tematy na forum o drożdżach

  1. http://www.winogrona.org/forum/wytwarzanie-wina/drozdze-cos-malo-o-nich-mowimy-t6361.html
  2. http://www.winogrona.org/forum/propozycje-artykulow/dro-d-e-szlachetne-specyfikacje-odmian-szczepow-t13632.html